Studio Alipte — terapie a cvičení

Terapie

Fyzioterapie

Fyzioterapie je metoda vhodná pro všechny, od dětí po seniory, kteří mají problémy s pohybovým systémem (klouby, vazy, šlachy, svaly), s bolestmi páteře, které mohou být spojeny s nepříjemnými pocity v končetinách (brnění, mravenčení, trnutí a pálení), nebo kteří mají problémy s bolestmi hlavy. Fyzioterapie je určena rovněž lidem před plánovanými operacemi a po operacích, hlavně ortopedických, ženám s diagnostikovanou funkční sterilitou, pacientům s revmatologickým či neurologickým onemocněním.

V našem rehabilitačním studiu se zabýváme celým pohybovým systémem člověka,vertebroviscerálními vztahy i psychosomatikou.

Samotné terapii předchází vyšetření a fyzioterapeutická diagnostika, podle které volíme vhodný rehabilitační plán.

Diagnostika

Akupunktura

Akupunktura je léčebná metoda, která pomocí stimulaceakupunkturních bodů vyrovnává energetické nerovnováhy v lidskémtěle. Tyto body jsou rozmístěny po celém těle a jsou seřazenyv drahách, meridianech. V meridianech proudí energie,která můžebýt v určitém místě dráhy blokována – napíchnutím těchto bodůmůžeme tuto energetickou nerovnováhu vyrovnat. Stimulacíakupunkturního bodu dáme tĕlu popud k samoléčebné akci. Vpichemjehly podráždíme buněčné struktury v oblasti účinného bodu. Reakcína toto podráždění je mobilizace ochranných systémů těla.

Při této léčebné metodě (v roce 1980 ji Mezinárodní lékařskáorganizace WHO uznala za vědecky podloženou lékařskou metodu)zavádíme jehly do přesně lokalizovaného místa na povrchu těla –akupunktura tělová či ušní.

Akupunktura vnímá pacienta celostnĕ a bere vpotaz jehobiologickou, psychologickou i sociální stránku.

Indikace akupunktury:

Manuální lymfodrenáž

Speciální masáž zaměřená na lymfatický systém:

Lymfodrenáž a její přínos

Začátky a první techniky lymfatických masáží spadají až na začátek 20. století. Do běžné praxe se ale lymfodrenáž dostala po dalších 30 letech, jelikož ji vědci a lékaři odmítali z důvodu nemedicínského vzdělání jejího autora – filozofa a maséra Emila Voddera. Po rozsáhlých klinických studiích a testováních v 70. letech začala být technika pana Voddera používána v nemocnicích a rozšířila se na další odborná pracoviště.

Lymfatická soustava je tvořena systémem lymfatických cév, lymfou (mízou), lymfatickými uzlinami, slezinou, brzlíkem a mandlemi. Tato soustava funguje v těle nezávisle na krevním oběhu, nicméně s ním souvisí tak, že zajišťuje odtok lymfy do krve. Tkáňová tekutina (lymfa) je z 90 % vstřebávána do krevního oběhu, zbytek je odváděn lymfatickými cévami.

Asi mezi nejdůležitější funkce lymfatické soustavy patří funkce obranná. Je to jeden z tělních systémů, který má na starosti odvod toxických látek z těla. V lymfatických uzlinách se tvoří lymfocyty, které v případě oslabení těla nastartují tvorbu protilátek a stávají se první bariérou proti šíření infekce.

Dalším důležitým momentem je odvod tuků z trávicí soustavy do horní duté žíly. Zajímavostí je též skutečnost, že některé vitaminy jsou do těla distribuovány právě a pouze přes lymfatický systém.

Proudění lymfy je relativně pomalý proces. Bohužel oproti krevnímu systému nemá svou vlastí „pumpu“ (srdce). Lymfa je odkázána na kontrakce svalů a pulzace tepen, proto je velmi důležité, aby člověk svým pohybem a dýcháním tuto činnost ve svém těle podporoval.

Pokud dojde ke stagnaci lymfy a otokům, ať už v důsledku poúrazového stavu či nedostatečnou činností lymfatického systému, je vhodné činnost podpořit speciální lymfatickou masáží – lymfodrenáží. Oproti klasické masáži (kdy se využívá většího tlaku a dochází při ní k uvolnění svalů a šlach) se lymfodrenáž soustřeďuje pouze na lymfatický systém, provádí se malým tlakem a nesmí bolet. Při lymfodrenáži se povzbuzuje celý lymfosystém, urychluje se odtok toxinů z periferních částí těla a uvolňuje se případné bolestivé napětí vznikající v nateklých tkáních.

Lymfodrenáž můžeme doporučit nejen u léčby otoků, lymfatické oběhové nedostatečnosti či detoxikaci, ale i u bolestí hlavy (migrén), na podporu imunitního systému, při únavě dolních a horních končetin a vůbec na celkovou regeneraci.

Tak jak bychom naše tělo měli podpořit v různých fázích roku vhodnou stravou, měli bychom ho připravit i na nejtěžší období, období zimy. V zimě by se aktivita měla snížit na minimum, podobně jako příroda, i člověk by měl více odpočívat a těžit z energie nahromaděné z jarních a letních měsíců. Pro tělo nastává nyní ideální období k pročištění před zimními měsíci, pro jakousi detoxikaci a prevenci. Lymfodrenáž je zároveň s úpravou stravy a saunou tím nejvhodnějším řešením.

Aplikování lymfodrenáže doporučujeme rozdělit na minimálně pět návštěv během dvou až třech týdnů, kdy se postupně drénuje celé tělo. Pak se terapeut může věnovat už jen problematickým partiím.

Druhým vhodným obdobím je posléze jaro, kdy tělo potřebuje načerpat novou sílu po zimě a touto technikou ho podpoříme.

Lymfatický systém je možné dále stimulovat lymfodrenážními čaji, u otoků dolních končetin a „těžkých nohou“ je vhodné využít lymfatickou korekci pomocí kinezio tapu či nosit speciální stahující punčochy.

Reflexní terapie

Využívá masírování reflexních bodů a plošek:

Zdravotní masáže

Shiatsu

Fytoterapie

Fytoterapii, neboli bylinnou léčbu známe od nepaměti, je to jednaz nejstarších metod léčení a kdysi to bývala i jediná možnost léčení.

Léčivé rostlinky jsou naším významným pomocníkem hlavně v:

Ideálně bychom měli užívat bylinky u nás rostoucí, plané, protože se jim náš organismus přizpůsobí lépe než bylinkám, které rostou ve zcela jiném podnebném pásmu a v planých rostlinkách je mnohem více síly, než v uměle pěstovaných.

Bylinky používáme dle druhu onemocnění ve formě:

Na co vše lze bylinky použít:

Stejně jako každé jiné léčbě i fytoterapii musí předcházet diagnostickýpohovor, protože problém bývá často ukrytý zcela jinde, než kde hopociťuje pacient. Fytoterapii je vhodné kombinovat s akupunkturu, lymfodrenážemi, medovou masáží či shiatsu. Pokud máte jakýkoliv dotaz, něco vás trápí nebo se chcete objednat, napište nám na tereza@alipte.net.

Cvičení

Pilates

Skupiny

Tato cvičební technika posiluje a protahuje svaly celého těla. Pilates využívá vyvážené spolupráce těla a mysli, harmonizuje je. Cvičení rozvíjí flexibilitu, sílu, koordinaci, rovnováhu a dýchání. Propracovává především zádové, břišní a hýžďové svalstvo. Účelem je posílení centra - jádra těla tzv. “power house”. Celkově vypracovává dlouhé, štíhlé svaly. S důrazem na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Pilates dodává energii, obnovuje celkovou vitalitu, odstraňuje svalové dysbalance a redukuje chronickou únavu. Člověk se cítí osvěžený, tělo se stává silné a ohebné.

Tento pohybový program je navržen tak, aby byl aktivně a hlavně vědomě zapojen každý sval za pomoci dechové kontroly. Dobrá dýchací technika a tělesná a duševní angažovanost zanechají klienta s pocitem harmonie, zdaru a relaxace. Cviky jsou vymyšleny tak, aby pracovaly menší svaly, které napomáhají větším svalům a zároveň jste danou svalovou oblast protáhli. Cvičení je velmi intenzivní.

Pilates je pro mladé i staré, pro fyzicky aktivní i méně aktivní jedince. Cvičení je i vhodné pro ženy, které se chystají otěhotnět (významně zpevní břišní svalstvo), nebo pro již těhotné ženy, které si chtějí pevné svaly v břišní oblasti udržet i během těhotenství.

Baletpilates

Skupiny

Aby záda nebolela

Individuální

Velké míče kondiční

Skupiny Individuální

Mojžíšová rehabilitační

Individuální

Jogalates

Individuální

Bechtěrevici

Individuální

Parkinsonici

Individuální

Rehabilitační cvičení

Individuální

Doplňkové metody

Poznámky